Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Yandex, GPU Kaynaklarında %20’ye Kadar Tasarruf Sağlayan LLM Eğitim Aracını Açık Kaynak Olarak Kullanıma Sundu

  YaFSDP’nin Türkiye’deki Lisan Modeli Geliştirme Projelerine Katkıları

  YaFSDP’nin Türkiye’deki Lisan Modeli

  Yandex, büyük lisan modellerinin (Large Language Model-LLM) eğitimi için yeni ve açık kaynaklı bir prosedür olan YaFSDP’yi tanıttı. YaFSDP şu anda GPU bağlantısını geliştirmek ve LLM eğitiminde bellek kullanımını azaltmak için halka açık en tesirli formülü simgeliyor. Yol, mimariye ve parametre sayısına bağlı olarak FSDP’ye kıyasla %26’ya varan hızlanma sunuyor. YaFSDP kullanımıyla LLM’lerin eğitim müddetinin azaltılması, GPU kaynaklarında %20’ye varan tasarruf sağlama potansiyeline sahip oluyor.

  Küresel yapay zeka topluluğunun gelişimine manalı bir katkı sunma maksadıyla Yandex, YaFSDP’yi dünya çapındaki LLM geliştiricilerinin ve yapay zeka meraklılarının kullanımına açtı.

  Yandex’te kıdemli geliştirici olarak vazife yapan ve YaFSDP’nin ardındaki grubun modülü olan Mikhail Khruschev, şunları söyledi: “Şu anda YaFSDP’nin çok taraflılığını genişletmek için çeşitli model mimarileri ve parametre boyutları üzerinde etkin olarak deneyler yapıyoruz. LLM eğitimindeki gelişmelerimizi global ML topluluğuyla paylaşmaktan, dünya genelindeki araştırmacılar ve geliştiriciler için erişilebilirliğin ve verimliliğin artmasına katkıda bulunmaktan heyecan duyuyoruz.”

  Türkiye’de yer alan çeşitli teknoloji ve finans kuruluşları, Türkçe lisan modelleri geliştirerek bu alanda dünya çapında kıymetli projelere imza atıyor. Türkiye’de geliştirilen bu büyük lisan modelleri, Yandex’in sunduğu YaFSDP tekniği ile değerli avantajlar elde edebilir. YaFSDP’nin sunduğu GPU tasarrufları ve eğitim hızlandırmaları, bu projelerin daha verimli ve maliyet aktif bir halde gerçekleştirilmesine katkıda bulunabilir. Bilhassa, lisan modeli eğitimi sırasında GPU kaynaklarında %20’ye varan tasarruf sağlanması ve %26’ya kadar hızlanma elde edilmesi, bu projelerin hem ekonomik hem de operasyonel açıdan daha sürdürülebilir olmasını sağlayabilir.

  LLM’lerin eğitimi vakit alıcı ve ağır kaynak gerektiren bir süreç oluyor. Kendi LLM’lerini geliştirmek isteyen makine tahsili mühendisleri ve şirketler, bu modellerin eğitimi için kıymetli ölçüde vakit ve GPU kaynağı, hasebiyle para harcamak zorunda kalıyor. Model ne kadar büyükse, eğitimi için gereken vakit ve masraf da o kadar artıyor.

  Yandex YaFSDP, GPU bağlantısındaki verimsizliği ortadan kaldırarak GPU etkileşimlerini kesintisiz hale getiriyor ve eğitimin sadece gerektiği kadar süreç belleği kullanmasını sağlıyor.

  YaFSDP, öğrenme suratını ve performansını optimize ederek dünya çapındaki yapay zeka geliştiricilerinin modellerini eğitirken daha az bilgi süreç gücü ve GPU kaynağı kullanmalarına yardımcı oluyor. Örneğin, 70 milyar parametreli bir modeli içeren ön eğitim senaryosunda, YaFSDP kullanmak yaklaşık 150 GPU kaynağına denk tasarruf sağlama potansiyeline sahip bulunuyor. Bu da sanal GPU sağlayıcısına yahut platformuna bağlı olarak ayda kabaca 500 bin ila 1,5 milyon dolar tasarruf anlamına geliyor.

  FSDP’nin geliştirilmiş bir versiyonu olan YaFSDP, ön eğitim, hizalama ve ince ayar üzere LLM eğitiminin bağlantı yüklü evrelerinde FSDP tekniğine kıyasla daha yeterli performans gösteriyor. YaFSDP’nin Llama 2 ve Llama 3 üzerinde gösterdiği kesin hızlanma, Llama 2 70B ve Llama 3 70B üzerinde sırasıyla %21 ve %26’ya ulaşarak eğitim suratında kıymetli gelişmeler olduğunu ortaya koyuyor.

  Mikhail Khruschev, “YaFSDP, 13 ila 70 milyar parametre ortasında değişen modellerde etkileyici sonuçlar gösterdi ve bilhassa 30 ila 70 milyar aralığında güçlü bir performans sergiledi. YaFSDP, şu an LLaMA mimarisine dayalı yaygın olarak kullanılan açık kaynaklı modeller ortasında en uygun olanıdır” diyor.

  YaFSDP, Yandex’in sunduğu birinci açık kaynaklı araç değil. Şirket daha evvel ML topluluğu ortasında tanınan hale gelen öbür araçlar da paylaşmıştı:

  • CatBoost, karar ağaçlarında gradyan artırma için yüksek performanslı kütüphane.
  • YTsaurus, dağıtık depolama ve sürece için büyük data platformu.
  • AQLM, Yandex Araştırma, HSE Üniversitesi, Skoltech, IST Avusturya ve NeuralMagic tarafından ortaklaşa geliştirilen büyük lisan modellerinin çok sıkıştırılması için en gelişmiş niceleme algoritması.
  • Petals, Yandex Research, HSE University, University of Washington, Hugging Face, ENS Paris-Saclay ve Yandex School of Veri Analysis işbirliğiyle geliştirilen, LLM’lerin eğitim ve ince ayar sürecini kolaylaştırmak için tasarlanmış kütüphane.