Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Wikipedia’nın Almanca Sayfaları Karartıldı

  Wikipedia’nın Almanca sayfaları, içerik ihlalleri nedeniyle karartıldı. Detaylar için hemen tıklayın ve bilgi edinin.

  Wikipedia'nın Almanca sayfaları, içerik

  Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia, Almanca dilindeki sayfalarına erişimi bir günlüğüne durdurdu. Bu kararın nedeni, 27 Mart’ta Avrupa Parlamentosu’nda oylamaya sunulacak telif hakları reformu.

  Boykot Nedeni ve Bildiri

  Almanca versiyonunda yayınlanan bildiride, “Almanca konuşan topluluğa ait yazarlar ilk defa bir karartmaya imza atıyor” ifadesine yer verildi. Tartışmalara neden olan telif hakları ile ilgili yasa değişikliğinden Wikipedia’nın da etkilenmesi bekleniyor.

  Telif Hakları Yasa Tasarısı ve Eleştiriler

  Telif Hakları Yasa Tasarısı ve Eleştiriler

  Oylamaya sunulacak Telif Hakları Yasa Tasarısı’nın 13’üncü maddesi, internet platformlarının kullanıcıların telif haklarını ihlal eden uygulamalarını önceden önleme yükümlülüğünü getiriyor. Wikipedia söz konusu madde kapsamında olmasa da platform sahipleri, maddenin “hatalı ve kötü niyetli sansür uygulamalarına neden olabileceği” gerekçesiyle karşı çıkıyor.

  Wikipedia’yı Destekleme Vakfı da Almanya’da gerçekleşen karartmayı destekledi. Wikipedia Politika ve Hukuk Departmanı yöneticisi John Weitzmann, tasarının ifade, sanat ve basın özgürlüğünü sınırlayabileceği uyarısında bulundu.

  Wikipedia’nın Almanca versiyonu günde yaklaşık 30 milyon kez tıklanıyor ve Dünya üzerinde en çok ziyaret edilen beşinci internet sitesi konumunda bulunuyor.