Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Uluslararası Uzay İstasyonu’na Özel Kargo Aracı Ulaştı

  Uluslararası Uzay İstasyonu’na özel kargo aracı, uzay keşif çalışmalarına destek olmak için başarılı bir şekilde ulaştı. Detaylar için tıklayın!

  Uluslararası Uzay İstasyonu'na özel

  Uzayda görev yapan astronotlara Paskalya kutlamaları için özel olarak hazırlanan yiyecekleri taşıyan kargo aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştı. ISS’de görevli astronot Anne McClain, ABD merkezli uzay ve savunma teknolojileri şirketi Northrop Grumman tarafından fırlatılan 3.450 kilogramlık Cygnus kapsülünü robot koluyla başarıyla yakaladı.

  Cygnus’un ISS’ye Ulaşması

  Cygnus'un ISS'ye Ulaşması

  Çarşamba günü Wallops Adası’ndan fırlatılan Cygnus kapsülü, ISS’ye 1.5 gün süren yolculuğun ardından ulaştı. Kapsülün içinde astronotların yanı sıra 40 fare ve astronotlara destek olacak üç uçabilen robot da bulunmaktadır.

  Meteor Yağmurlarının Ay’da Su Oluşumu

  ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ile Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’ndan bilim insanları, meteor yağmurlarının Ay’ın ince atmosferinde suyun gaz hali olan H2O’nun ve hidrojen ile oksijen atomlarının daha reaktif bir bileşkesi olan hidroksilin (OH) oluşumuna neden olduğunu tespit etti.

  Bilim insanları, meteor çarpması sonucu su buharı oluşabilmesi için meteorun Ay yüzeyinin en az 8 santimetre altına girmesi gerektiğini belirtti. Yapılan ölçümlere göre, yüzey katmanında binde 2 ila binde 5 oranında su bulunması gerektiği ifade edildi.