Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Türkiye’nin Otomotivdeki Hedefi ve Yerli Araç Üretimi

  Türkiye’nin otomotiv sektöründeki hedefleri ve yerli araç üretimi konusundaki gelişmeleri keşfedin. Yerli üretimin artırılması ve sektörün büyümesi için atılan adımları inceleyin.

  Türkiye'nin otomotiv sektöründeki hedefleri

  Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’ye Göre Türkiye’nin Otomotivdeki Hedefi

  Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede'ye Göre Türkiye'nin Otomotivdeki Hedefi

  Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Nilüfer’deki demir yolu bağlantısını iyileştirerek Avrupa’nın merkezine araç taşımacılığını trenle sağlamayı planladıklarını belirtti. Bu hedef doğrultusunda TÜLOMSAŞ’ta araca özel vagonlar geliştirmeye başladıklarını açıkladı.

  Türkiye’de Üretilen Araçlar Artık Trenle Taşınacak!

  Büyükdede, MÜSİAD Otomotiv ve Ulaşım Araçları Sektör Kurulu tarafından düzenlenen “Yerli Otomotiv ve Üretim Teknolojileri” toplantısında yaptığı konuşmada, otomotiv sektörünün modern ekonominin gelişmesinde kritik bir rol oynadığını vurguladı. Türkiye’nin son yıllarda Avrupa Birliği ile piyasa entegrasyonunu hızlandırdığını belirten Büyükdede, yerli araç üretimi konusunda da önemli adımlar attıklarını ifade etti.

  • Yerli Araç Üretimi: Büyükdede, yerli araç üretimine ilişkin çalışmaların hızla devam ettiğini ve birkaç farklı firmada prototip geliştirme çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Elektrikli traktör ve iş makineleri üretimine başlandığını aktaran Büyükdede, TÜBİTAK ile yapılan iş birliği sonucunda yazılım ve donanıma yönelik prototiplerin geliştirildiğini ve bu alandaki çalışmaların devam ettiğini ifade etti.
  • Otomotiv Sektöründeki Değişim: Büyükdede, otomotiv sektörünün sadece karoser ya da motor üretiminden ibaret olmaktan çıktığını belirterek sektördeki gelişmelerin geniş kapsamlı olduğunu vurguladı. Otomotiv sektörünün artık daha fazla teknoloji ve yenilik odaklı bir yapıya sahip olduğunu dile getirdi.