Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Türkiye’de Fidye ve Zararlı Yazılımlar: Durum Değerlendirmesi

  Türkiye’de fidye ve zararlı yazılımların durumu analiz ediliyor. Tehditler, güvenlik önlemleri ve korunma yöntemleri hakkında detaylı bir değerlendirme.

  Türkiye'de fidye ve zararlı

  Fidye Yazılımları ve Türkiye

  Fidye yazılımı saldırıları 2018’in son aylarında gözle görülür bir düşüş kaydetti. Ancak buna rağmen Türkiye’ye yönelik saldırılar hız kesmedi. Trend Micro Smart Protection Network’ün hazırladığı rapora göre Türkiye, Aralık ayında gerçekleştirilen saldırılara bakıldığında dünyada ABD, Brezilya, Hindistan, Vietnam ve Meksika’dan sonra en çok saldırıya uğrayan 6. ülke olurken Avrupa’da birinci sırada yer aldı.

  Fidye Yazılımları ve Gelişmeler

  Fidye Yazılımları ve Gelişmeler

  Fidye yazılımları, özellikle uygun yedekleme prosedürlerini uygulamayan şirketler için büyük bir tehdit olmaya devam ediyor. Tespit edilen fidye yazılımı saldırılarının yanında, yeni fidye yazılımı ailelerinin sayısında da azalma kaydedilmesi siber suçluların bu tehdide yönelik ilgilerinin azaldığını gösteriyor. Gelişmiş fidye yazılımı tespit yetkinliğine ve iyi bir yedekleme stratejisine sahip kurumlar bu tür bir saldırıya anında cevap vererek etkili bir şekilde sistemlerini temizliyor, böylece herhangi bir şekilde fidye ödemek zorunda da kalmıyor.

  Zararlı Yazılımlar ve Türkiye

  Trend Micro Smart Protection Network’ün hazırladığı rapor, Türkiye’ye yönelik zararlı yazılım saldırılarının sayısının tüm Orta Doğu ülkelerinin toplamından fazla olduğunu ortaya koydu. Bankacılık, satış noktası, makro ve mobil zararlı yazılımların değerlendirildiği raporda özellikle son kullanıcılara yönelik tehditlerin yoğunlaştığı gözlendi. Kripto madenciliğe yönelik Coinminer en çok tespit edilen zararlı yazılımlar arasında yer alıyor.

  Türkiye, Avrupa bölgesinde bankacılık ve finans sektörüne yönelik zararlı yazılımların tehdidine en çok maruz kalan 2. ülke olarak dikkat çekiyor. Bu saldırıların da ortak noktası son kullanıcılar. Bu yüzden, şirketlerin, çalışanlarının önemli bir risk kaynağı olduğunu göz önünde tutarak gerekli eğitimi vermeleri gerekiyor.