Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Türkiye ve KKTC’den nefes kesen tatbikat

  Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından Girne’de düzenlenen Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2024 Arama Kurtarma Davet Tatbikatının birinci safhası icra edildi.

  Türkiye ve Kuzey Kıbrıs
  İHA

  Türkiye ve KKTC tarafından düzenlenen Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2024 Arama Kurtarma Davet Tatbikatının birinci safhası Girne’nin 101 Konutlar bölgesinde icra edildi.

  Tatbikat hakkında bilgi veren Tümgeneral Osman Aytaç, tatbikatın 2002’den bu yana düzenlendiğini aktardı.

  Konuşmanın akabinde şehit Teğmen Caner Gönyeli’nin eşi Nükhet Gönyeli’ye Tümgeneral Aytaç ile Kıyı Güvenlik Kumandanı Tümamiral Ahmet Kendir tarafından anı nesnesi takdim edildi.

  Toplantının akabinde tatbikatın arama-kurtarma (Kara) safhasına geçildi. Senaryo gereği İzmir-Ercan kentleri ortasında yolcu taşıyan bir uçağın tehlike sinyali vermesi üzerine KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı faaliyete geçerek çeşitli işçi ve araç ile bölgeye sevk edildi.

  Tespit edilen kazazedelere birinci ve acil müdahale sıhhat gruplarınca yapıldı.

  Türkiye’den 10, KKTC’den 4 uyum merkezi fiilen iştirak etti

  101 Meskenler bölgesinde icra edilen faaliyete KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve KKTC 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldı.

  Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı, Kıyı Güvenlik Komutanlığı, KKTC ögeleri ile sivil kurum ve kuruluşların da yer aldığı tatbikata Azerbaycan, Bangladeş ve Moritanya’dan askeri işçinin gözlemci olarak katıldığı bildirildi.

  Ayrıca tatbikata Türkiye’den 10, KKTC’den 4 uyum merkezi fiilen iştirak etti.

  “Ne kadar aktif olabileceklerini daima birlikte görmüş bulunmaktayız”

  Beşparmak Dağları’nda Şehit Teğmen Caner Gönyeli tatbikatının birinci safhasının başarılı bir biçimde icra edildiğini aktaran Ersin Tatar, “Burada çok başarılı bir tatbikat gerçekleştirildi. Yıllarca yapılan çalışmalar ve uyumla hem KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı tıpkı vakitte Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili takımlarının kendi egemenlik alanında gerek havada gerek karada rastgele bir felaketle karşı karşıya kalacak olan insanların kurtarılması ve arama çalışmalarında ne kadar aktif olabileceklerini daima birlikte görmüş bulunmaktayız. Caner Gönyeli şehidimizin ismine düzenlenen bu tatbikatta onu rahmetle anarken KKTC’nin Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığımızda hem havada hem karada bizlerin hakkını ve hukukunun Türkiye Cumhuriyeti ile işbirliği içerisinde nelerin yapılabileceğini burada gördük. Yarın da Gazimağusa’da Caner Gönyeli tatbikatının deniz safhası var, orada olacağız” sözlerini kullandı.

  Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)