Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Samsung’un ABD’deki Yarı İletken Yatırımları

  Samsung, ABD’deki yarı iletken yatırımlarıyla teknoloji sektöründeki gücünü artırıyor. Şirketin Amerika’daki yatırımları ve hedefleri hakkında detaylı bilgiler burada.

  Samsung, ABD'deki yarı iletken

  Samsung, ABD’deki yonga üretimi yatırımlarını ciddi anlamda artırıyor. Şirket, halihazırda işletmede olan tesislerine ek olarak, Teksas, Taylor’da 17 milyar dolar değerinde bir yarı iletken fabrikası kurma projesini 2021’de duyurdu. Bu tesisin, yıl sonuna doğru yonga üretimine başlaması bekleniyor. ABD hükümeti, yerel yarı iletken endüstrisini güçlendirmek amacıyla büyük şirketlere, yeni tesisler kurmaları karşılığında milyarlarca dolarlık sübvansiyonlar sağlıyor.

  Samsung’un Yatırım Miktarı ve Sübvansiyonlar

  Samsung bu sübvansiyonlardan faydalanmayı başardı ve karşılığında toplam yatırımını 44 milyar doların üzerine çıkardı. Samsung’un ABD’de yarı iletken üretimi için yaptığı toplam yatırım, daha önce 20 milyar doları aşmıştı. Son raporlara göre, bu miktarı 44 milyar dolara çıkarıyor. Şirketin, Teksas’ta ek bir yarı iletken tesisi, bir yonga paketleme tesisi ve bir yonga araştırma geliştirme alanı inşa etmesi bekleniyor.

  CHIPS ACT ve Samsung’a Sağlanan Destek

  ABD hükümeti, CHIPS ACT kapsamında Samsung’a ileri düzey yarı iletken tesisleri kurması için 6 milyar dolarlık bir hibe verdi. Samsung, bu fonların yanı sıra ek kredi ödülleri de alacak. Intel’in yaklaşık 20 milyar dolar, TSMC’nin ise 11.6 milyar dolar aldığı bu sübvansiyon programı, sektördeki diğer büyük oyuncuları da destekliyor.

  Samsung‘un bu yatırımı resmi olarak onaylaması ve önümüzdeki hafta Ticaret Bakanı Gina Raimondo ile birlikte duyurması bekleniyor. Resmi açıklamanın ardından, Samsung ve Ticaret Bakanlığı arasında anlaşmanın son şartları üzerinde yapılacak detaylı incelemelerle birlikte bir süreç başlayacak. Projede önemli inşaat ve üretim kilometre taşlarına ulaşıldıkça fonlar tahsis edilecek.