Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Sağlıkta Dijital Teknolojinin Geleceği Konferansı

  Sağlık sektöründe dijital teknolojinin yükselen etkisi ve geleceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için ‘Sağlıkta Dijital Teknolojinin Geleceği Konferansı’na katılın. Uzman görüşleri ve yenilikçi çözümler sizi bekliyor!

  Sağlık sektöründe dijital teknolojinin

  İstanbul Kent Üniversitesi’nde Sağlıkta Dijital Teknolojinin Geleceği Konferansı

  İstanbul Kent Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu, ‘Sağlıkta Dijital Teknolojinin Geleceği’ başlıklı konferansa ev sahipliği yaptı. Fütüristler Derneği Başkan Yardımcısı, Dr. Mustafa Aykut’un konuşmacı olarak yer aldığı konferansa çok sayıda öğrenci ve akademisyen katıldı.

  İnsan Ömrü Uzayacak

  İnsan Genom Projesi ile sağlık sektörünün büyük bir ivme kazandığını ve atılan adımlarla insan ömrünün uzadığına dikkat çeken Dr. Mustafa Aykut, “2000’den sonra doğan çocukların 100 yaşını kolaylıkla aşabileceğini bugünden tahmin edebiliyoruz. Önümüzdeki 20-30 yıl içinde çok daha büyük değişiklikler olacak” ifadelerini kullandı.

  Yapay Organlar ve Teknoloji

  Yapay Organlar ve Teknoloji

  Sensörler, robot teknolojisi, yapay zeka gibi birçok etkenin insan hayatında artık büyük bir yer tuttuğunu dile getiren Dr. Mustafa Aykut, üç boyutlu yazıcılarla birlikte yapay organlar olacağını vurguladı. Aykut, “Teknoloji geliştikçe insan ömrü daha da uzayacak ve insanlar daha sağlıklı bir ömür geçirme imkanı bulacaklar. Ayrıca teknolojinin ilerlemesiyle üç boyutlu yazıcılarla yapılan ve biyolojik özelliği olan yapay organlar, doğuştan bizlerle gelen organların yerini alacak. Bunun için önümüzdeki 10 yılı ön görüyoruz. 10 yıl içerisinde yapay pankreas, yapay damar, yapay mide gibi organlar, biyolojik biçimde kök hücrelerden üretilerek yazıcılardan çıkacak. Bu organlar nakil edildiğinde neresi bozulduysa o değiştirilerek yine insan ömrünün uzamasına katkı sağlayacak. Üstümüzdeki ve içimizdeki sensörlerle de hayatınız kontrol edilebilecek.” şeklinde konuştu.

  Cerrahide Teknoloji ve Sensörler

  Robot teknolojisinin gelişmesiyle cerrahide çığır açılacağına dikkat çeken Mustafa Aykut, “Günümüzde şu an doktorlar robotik cerrahiler ile ameliyat yapabiliyorlar ancak dördüncü nesil teknoloji ile bu daha da ilerleyecek ve yapay zeka kullanan robot cerrahlar kendi kendine bazı ameliyatları yapabilecek” diye konuştu. Sensörlerin de artık hayatın içinde yer aldığını dile getiren Aykut, “Sensörler vücudumuzun hem içinde hem de dışında olacak. Şu an saatlerimizin içinde olan sensörler var. Bunlar şimdilik giyilebilir teknoloji olarak dışarıdan kullanılıyor ama içerden de kullanılacak. Vücudumuzun içindeki faaliyetleri de sensörler aracılığıyla inceleyebilecek ve vücudunuzun içine konulan bir takım aygıtları o sensörler harekete geçirerek” ifadelerini kullandı.