Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Razer’ın Zephyr Maskesi Skandalı ve FTC Kararı

  Razer’ın Zephyr Maskesi Skandalı ve FTC Kararı hakkında detaylı bilgi. Razer’ın maske reklamlarında yaşanan yanıltıcı uygulamalar ve Federal Ticaret Komisyonu’nun aldığı kararlar.

  Razer'ın Zephyr Maskesi Skandalı

  Razer’ın Zephyr Maskesi Skandalı

  Razer, Ocak 2021 tarihinde Covid-19 salgınının zirvesinde Project Hazel adı ile havadaki parçacıkların yüzde 95’ini dışarıda tutacak filtrelere sahip ve Chroma RGB aydınlatması olan üst düzey bir maske duyurdu. Ekim 2021’de bu maskeleri Zephyr adı altında 99,99 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunan Razer, maskedeki filtrelerin N95 sertifikalı olduğunu belirtmişti.

  FTC’nin Açıklamaları

  Ancak, Razer’ın maskelerin N95 sertifikalı olduğu iddiası doğru çıkmadı. ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından yapılan açıklamaya göre, Razer, maskeleri N95 sınıfı olarak tanıtmasına rağmen bunları hiçbir zaman FDA’ya veya Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü’ne (NIOSH) test etmemiş ve sertifikalandırmamıştı.

  FTC Kararı ve Geri Ödemeler

  FTC’nin Razer ile yaptığı anlaşma sonucunda, Zephyr maskesini satın alan kişilere toplam 1,1 milyon doların üzerinde para iadesi yapılması kararlaştırıldı. Bu meblağ, Razer’ın müşterilere geri ödemeleri ve FTC’ye ödeyeceği 100.000 dolarlık para cezasını içermektedir.

  FTC kararıyla Razer’ın, ürün ve hizmetlerinden sağlık açısından herhangi bir fayda sağladığını iddia etmeden önce, bu iddiaları destekleyecek yetkin ve güvenilir bilimsel kanıtlara sahip olması gerekmektedir.

  Razer’ın bu geri ödemeleri ne zaman yapacağı belirsizliğini korurken, FTC’nin önerdiği çözümün ABD’li bir yargıç tarafından onaylanması gerekmektedir.