Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Qualcomm Yeni Snapdragon X Plus Yongaseti Tanıttı

  Qualcomm’un yeni Snapdragon X Plus yonga seti, hızlı ve güçlü performansıyla dikkat çekiyor. En son teknolojiyi kullanarak mobil cihazlar için üst düzey deneyim sunuyor.

  Qualcomm'un yeni Snapdragon X

  Qualcomm Yeni Snapdragon X Plus Yongasetini Tanıttı

  Qualcomm, yeni Snapdragon X Plus yongasetini duyurdu. Ekim ayında lanse edilen Snapdragon X Elite’in ardından gelen bu yeni yongaseti, Apple Silicon’a rakip olmayı hedefliyor. Snapdragon X Plus, daha uygun fiyatlı ve biraz daha düşük kapasiteli bir versiyon olarak karşımıza çıkıyor. Her iki çip de 2024 yılının ortalarında Windows-on-Arm dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaya başlanacak.

  Snapdragon X Plus Özellikleri

  Snapdragon X serisi çiplerin yapay zeka kabiliyetlerine odaklanan Qualcomm, X Plus modelinde toplam 10 adet özel Oryon CPU çekirdeği barındırıyor. Şirkete göre bu CPU, yüzde 37 daha fazla performans ve yüzde 54 daha az enerji tüketimi sunuyor. Qualcomm, Snapdragon X Plus’ın rakip çiplere göre üstün performans sağladığını belirtse de detaylı karşılaştırmalardan kaçınıyor.

  • Qualcomm Hexagon NPU’nun kapasitesi 45 TOPS (saniyede trilyon işlem) olarak ölçülüyor.
  • Yongaseti, gelişmiş yapay zeka yetenekleri sayesinde yeni uygulamaların geliştirilmesine olanak tanıyacak.
  • Yapay zeka görevlerinde yüksek performans vaat ediyor ve dünyanın en hızlı NPU’suna sahip olduğu iddia ediliyor.

  Snapdragon X Plus çipi, geliştiricilere Visual Studio Code üzerinde Codegen ile kod üretimi, Audacity’de metinden müzik yaratımı ve OBS Studio’da canlı alt yazılar için otomatik dil çevirisi gibi özellikler sunacak. Çipin Windows PC’lerde benzeri görülmemiş bir performans ve verimlilik sağlaması bekleniyor.

  Gizemli bir cihazda 16GB bellek ile çalışan Snapdragon X Plus çipi, GeekBench ML listesinde görüldü. Cihazın kod adı, muhtemelen Surface Pro 10 olarak düşünülüyor.