Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Pozitif Psikoloji Söyleşileri Başladı

  Pozitif psikoloji söyleşileriyle motivasyonunuzu artırın, mutluluğu keşfedin ve yaşamınıza olumlu bir bakış açısı kazandırın. Uzmanlarla keyifli sohbetler sizi bekliyor!

  Pozitif psikoloji söyleşileriyle motivasyonunuzu

  Üsküdar Üniversitesi bünyesindeki Pozitif Psikoloji Araştırmaları ve Uygulama Laboratuvarı tarafından düzenlenen Pozitif Psikoloji Söyleşileri başladı. İlgi duyan herkesin katılım gösterebildiği bu etkinlik kapsamında, “Pozitif Psikolojiye Giriş: İyi Yaşamanın Bilimi” konulu ilk ders 26 Nisan Cuma günü çevrimiçi ortamda gerçekleştirildi. Türkiye ve dünyanın farklı bölgelerinden yüzlerce kişi bu etkinliğe katıldı.

  Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan Çarpıcı İfadeler

  Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, gerçekleştirilen söyleşide modern çağda insanların beklenti düzeyinin yüksek olduğunu ve günlük iletişim dilinin bile sağlıksız olduğunu belirtti. Prof. Dr. Tarhan, pozitif psikolojiyi kliniğe yansıtmayı hedeflediklerini ve nörobilim temelli 13 modül hazırladıklarını ifade etti. Ayrıca, psikolojik iyi oluş ve psikolojik sağlamlığın önemine vurgu yaparak, koruyucu hekimlik bağlamında psikolojik sağlığın korunması ve tedavi sonrası iyi oluşun devamlılığının amaçlandığını belirtti.

  • Prof. Dr. Tarhan, yapılan çalışmalara göre Z kuşağının diğer kuşaklara göre daha çok başarıya önem verdiğini ve modernizmin bir medeniyet krizi haline geldiğini dile getirdi.
  • Ayrıca, 24 değerin beyinde kimyasal karşılığının olduğunu belirterek, bu değerlerin insan yaşamındaki önemine değindi.

  Gençler Arasında Artan Sorunlar

  Prof. Dr. Tarhan’ın aktardığına göre, günümüzde gençler arasında alkol kullanımı artmakta ve sosyal medya kullanımı ile birlikte yalnızlık ve mutsuzluk artış göstermektedir. Ayrıca, intihar vakaları ve depresif semptom vakalarının sayısında da artış gözlemlenmektedir. Bu durumun nedenlerini sosyal izolasyon, internet kullanımı ve modern yaşamın getirdiği baskılar olarak açıklamaktadır.

  • Prof. Dr. Tarhan, gençler arasında artan alkol kullanımının sebeplerini merak ve eğlence amaçlı tüketim olarak gösterdi.
  • Ayrıca, İngiltere’de yapılan bir araştırmada gençlerde ve yaşlılarda yalnızlık oranlarına dikkat çekerek, sosyal izolasyonun ve internetin bu durumu nasıl etkilediğini açıkladı.