Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Neolitik Dönem Göçleri ve Anadolu İngiltere Bağlantısı

  Neolitik dönem göçleri ve Anadolu İngiltere bağlantısı inceleniyor. Arkeolojik bulgular, kültürel etkileşimler ve göç hareketlerinin izleri ele alınıyor.

  Neolitik dönem göçleri ve

  Neolitik Dönem Göçleri

  Neolitik Dönem Göçleri

  İngiltere’deki Neolitik dönem insan kalıntıları üzerinde yapılan DNA araştırması, bu toplulukların Anadolu’dan göç ettiğini gösterdi. M.Ö. 6000’de başlayan büyük göç dalgası sırasında Anadolu’dan gelen gruplar, Avrupa’ya yayılarak tarımı ve megalit anıt yapım geleneğini de beraberlerinde getirdi.

  Anadolu’dan İngiltere’ye Göç Yolları

  Göç eden gruplardan biri Tuna Nehri’ni izleyerek Orta Avrupa’ya ulaşırken, diğer grup Akdeniz boyunca ilerleyip İberya’ya ulaştı. M.Ö. 4000’de İberya’dan İngiltere’ye geçen Anadolu kökenli çiftçiler, bölgede yerleşerek yaşamaya başladı.

  Genetik Farklılıklar ve Kültürel Etkileşim

  İngiltere’deki araştırmalar, o dönemdeki avcı ve toplayıcı toplulukların fiziksel özelliklerinin Anadolu kökenli çiftçilerden farklı olduğunu ortaya koydu. Esmer ve mavi gözlü avcılar ile daha açık tenli, kahverengi gözlü çiftçiler arasında genetik ve kültürel farklılıklar gözlemlendi.

  Stonehenge: M.Ö. 3000’de inşa edilen ve astronomi, astroloji, geometri gibi alanlarla ilişkilendirilen Stonehenge, bu dönemdeki megalitik anıt yapım geleneğinin bir örneğidir. Ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gören Stonehenge, geçen yıl 1 milyon 555 bin kişi tarafından ziyaret edildi.