Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Migren Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

  Migren tedavisinde kullanılan yöntemler hakkında detaylı bilgi edinmek için yazımızı okuyun. İlaç tedavisi, bitkisel yöntemler ve alternatif tedavi seçenekleri hakkında bilgiler burada.

  Migren tedavisinde kullanılan yöntemler

  Hastaneden yapılan açıklamaya göre, migren tedavisinde temel olarak ağrı kesici ilaçlar ve ağrıdan koruyucu ilaçlar kullanılıyor. İlaçların yanı sıra migren botoksu, sinir blokajı, migren aşısı/iğnesi gibi farklı tedavi yöntemleri de uygulanabiliyor. Açıklamada görüşlerine yer verilen Bayındır Söğütözü Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Büşra Ölmez son dönemde ilaç tedavisine dirençli migren hastalarında sinir blokajı kullanıldığını belirtti.

  • Sinir Blokajı: Diğer yandan dirençli seyreden akut ağrıların tedavisinde de kullanılabiliyor. Sinir blokajında migren ataklarının gelişimi ile ilişkili olduğu düşünülen sinirlere çeşitli ilaçlar enjekte ediliyor ve bu sinirler bloke ediliyor. En sık olarak büyük oksipital sinir (GON) bloke ediliyor ve bu işleme GON blokajı deniliyor.
  • Migren Botoksu: Ölmez, medikal tedavi seçeneklerinden yeterli faydayı göremeyen hastalara uygulanabilecek yöntemlerden birinin de migren botoksu olduğunu vurgulayarak, migrende botoks tedavisinde baş ağrılı gün sayısını azaltmanın amaçlandığını anlattı. Bu tedavi yönteminin kronik migren hastalarında tercih edildiğine dikkati çeken Ölmez.

  Sinir Blokajı ve Migren Botoksu Uygulamaları

  İşlemin başın arka kısmına uygulandığını, sinirin bulunduğu bölgeye lokal anestezik madde enjekte edildiğini kaydeden Ölmez, uygulamanın sıklığının hastadan hastaya değişebildiğinin altını çizdi. Genellikle ilk birkaç doz haftalık olarak yapıldıktan sonra, hastanın durumuna göre aylık ya da 2-3 ayda bir yapılan enjeksiyonlara geçilebildiği bilgisini veren Ölmez, “Yan etkiler oldukça az görülüyor. Herhangi bir enjeksiyonda da yaşanabilecek enjeksiyon bölgesinde enfeksiyon, ağrı, tansiyon düşmesi, bayılma hissi, alerji gibi yan etkiler görülebiliyor” ifadelerini kullandı.

  • Migren Botoksu: Göz kapağı düşüklüğü, ense ağrısı, kas güçsüzlüğü gibi olası yan etkilerin ortaya çıkabildiğine değinen Ölmez, migren iğnesinin diğer ilaç tedavilerine dirençli seyreden, sık migren atakları yaşayan hastalarda uygulanabilen bir tedavi olduğuna işaret ederek şu bilgileri verdi: “Migren aşısı olarak bilinse de aslında aşı değil, aylık olarak uygulanan, migren ağrılarının sıklığını ve şiddetini azaltmaya yönelik bir tedavi olarak ifade ediliyor.”