Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Maymun Beyinlerinin İnsancıl Hale Getirilmesi

  Maymun beyinlerinin insancıl hale getirilmesi etik ve bilimsel tartışmaları tetikliyor. Beyin gelişimi ve insanlaştırma süreci üzerine derinlemesine bir içerik.

  Maymun beyinlerinin insancıl hale

  Bilim insanları, ilk defa maymun beyinlerini daha insancıl hale getirmek için gen düzenleme tekniklerini kullandılar. Bu sayede al yanaklı makakların daha akıllı hareketler sergilediği gözlemlendi.

  Gen Düzenleme Tekniği ile Zeki Maymunlar

  Gen Düzenleme Tekniği ile Zeki Maymunlar

  Bilim dünyası uzun süredir insanlar üzerinde gerçekleştirilen gen düzenleme tekniklerini gündemine almış durumda. Son olarak Çin’de dünyaya gelen genleri düzenlenmiş bebekler büyük tepki toplayarak tartışmalara sebep olmuş ve bu çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları hakkında soruşturma başlatılmıştı.

  Beraberinde büyük ve etik tartışmaların cereyan ettiği bu tip gen düzenleme çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Bilim insanları, maymun beynini insan beynine benzetmek üzere bir dizi çalışmalar yürüttü. Gerçekleştirilen çalışmaya göre insan beyninin gelişiminde önemli rol alan bir gen, maymunlara yerleştirildi.

  Genleri düzenlenen maymunların diğer maymunlara göre daha akıllı hareketler sergiledikleri gözlemlendi. Oluşturulan yeni gen, maymun beyninin, insan beyninin gelişim sürecine benzer bir şekilde gelişmesini sağladı.

  • China Daily gazetesine göre, genleri düzenlenen maymunların, normal maymunlara göre reaksiyon süreleri azalırken, kısa süreli hafızaları daha iyi performans gösterdi.
  • Colorado Üniversitesinden Genetik Bilimci James Sikela, MIT Teknoloji Dergisi’ne yaptığı açıklamada; ”Beyin evrimi ile ilişkili insan genlerinin üzerinde çalışmak için maymunlara gen aktarılması hayli riskli bir yol.” şeklinde konuştu.

  Bu çalışma, genin zeka gelişimindeki rolünü ve insanların nasıl bu kadar akıllı olacak şekilde evrim geçirdiğini anlaması açısından oldukça faydalı olabilir. Böylelikle insanların neden ve nasıl zeki hale geldiğini anlamak mümkün olabilecek. Bakalım ilerleyen günlerde bu mesele nasıl ele alınacak ve beraberinde nasıl tartışmaları doğuracak.