Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Kurban eti kesildikten kaç saat sonra tüketilmeli?

  Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Saygı Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gülcan Yıldız, ‘bayramda nasıl beslenilmeli’ konusunda vatandaşları uyardı. “Her vakit olması gerektiği üzere Kurban Bayramı’nda da istikrarlı ve sağlıklı beslenmek çok önemlidir” diyen Yıldız, kurban etinin kesilir kesilmez tüketilmemesi, 1 gün dinlendirilip uygun pişirme formülüyle tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi.

  Kurban Bayramı’na sayılı günler

  Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, Saygı Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gülcan Yıldız, ‘bayramda sıhhatimizi korumak için nasıl beslenmeliyiz’ sorusuna değerli açıklamalarda bulundu. Yıldız, “Her vakit olması gerektiği üzere Kurban Bayramı’nda da istikrarlı ve sağlıklı beslenmek çok değerlidir. Bayramda dikkat etmemiz gereken en kıymetli mevzu kurban etini çabucak kesilir kesilmez tüketmemek en azından 1 gün dinlendirip kızartma yerine haşlama, ızgara yahut fırında pişirme üzere uygun pişirme metotlarını kullandıktan sonra tüketmek konusudur” dedi.

  “Yağsız yahut az yağlı etler tercih edilmeli”

  “Yağsız yahut az yağlı etleri tercih etmeniz önemlidir” diyen Yıldız, “Sindirim sıkıntıları yaşanmaması için porsiyon denetimi, etin yanında bol zerzevat yahut salata kullanımı kıymetlidir. Bu bayram özelinde et tüketimi arttığı için lif alımını arttırmak için etin yanında lif oranı yüksek sebzelerin kullanılması değerlidir. Hem mevsimin yaza denk gelmesi hem de et tüketim ölçüsünün arttığı bu aralıkta su tüketiminin ihmal edilmemesi gerekir. Ortalama günde 2-2,5 litre su içmelidir yetişkin bireyler. Etin yanında ikram edilen şekerli ve gazlı içecekler yerine düşük sodyumlu maden suyu tercih edilmelidir” sözlerini kullandı.

  “Bayram müddetince faal olmaya ihtimam gösterin”

  Yıldız, “Bayramda tatlılara hayır demek sıkıntı olsa da şerbetli tatlılar yerine sütlü ya da meyveli tatlılar ölçüsüne dikkat ederek tüketilmelidir. Öğün atlanmamalı, ana öğüne ek 2 orta öğün yapılmalıdır. Böylelikle hem sindirim sisteminiz rahat eder, hem de tokluk hissiniz artar. Bayram mühletince etkin olmaya ihtimam gösterin. Hafif yürüyüşler yahut kolay antrenmanlarla fizikî aktivitenizi sürdürün. Bayram kaçamakları dengelemek için fizikî aktivite arttırmak değerlidir. Günlük fizikî aktiviteyi artırmak, genel sıhhat ve zindelik için de son derece değerlidir. Bilhassa bayram üzere özel günlerde, fazladan alınan kalorileri dengelemek için ekstra fizikî aktivite yapmak yararlı olabilir. Kısa aralara yürüyerek gitmek, asansör yerine merdiven kullanmak üzere küçük değişiklikler günlük aktiviteyi artırabilir ve metabolizma suratınızı artırabilir. Bu çeşit alışkanlıklar, sağlıklı bir ömür üslubunu takviyeler ve bayram ziyaretlerinin tadını çıkartırken fizikî sıhhatinizi da korumanıza yardımcı olabilir” dedi.