Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve HAVELSAN İş Birliği

  Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve HAVELSAN, deniz güvenliği ve teknoloji alanlarında iş birliği yaparak denizlerimizin korunmasına katkı sağlıyor. Detaylar için tıklayın.

  Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü

  Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, uluslararası deniz trafiğini takip edebileceği, gemi, yük, rota tanıma ve planlama yapabileceği uluslararası dijital sistem entegrasyonunu HAVELSAN ile gerçekleştirecek. Türk denizlerinde dijital devrimin ilk adımı atıldı!

  İmza Töreni ve Dijital Dönüşüm

  İmza Töreni ve Dijital Dönüşüm

  14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’19) gerçekleştirilen imza töreniyle kıyı emniyetinde, deniz trafik kontrolünü tüm dünyayla bütünleşik şekilde dijital olarak gerçekleştirmenin ilk adımı atıldı. HAVELSAN ile yapılan anlaşma doğrultusunda, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün tüm deniz trafik kontrol işlemleri, Uluslararası Denizcilik Organizasyonu (IMO) tarafından 2023 yılına kadar güncellenecek dijital dönüşüm kurallarına göre dizayn edilecek.

  Uluslararası Deniz Trafik Kontrolü

  HAVELSAN’ın Norveç ve Singapur denizlerinde gerçekleştirilen uluslararası dijital deniz trafik kontrol işlemlerinin Türk denizlerinde uygulanabilmesi için International Association of Lighthouse Authorities’ten (IALA) üyelik aldığı belirtiliyor. Bu üyelik sayesinde şirket, uluslararası denizcilik mevzuat ve uygulama değişikliklerini yakından takip edebilecek, teknolojik dönüşüme dünyayla aynı anda entegre olabilecek.

  Uluslararası deniz trafiğinin ve ticaretinin bilişim altyapısı olarak kabul edilen yeni dijital sistemle, dünyanın herhangi bir limanından hareket eden ya da herhangi bir denizinde seyreden gemilerin bilgileri izlenebilecek. Sistem, gemiyi, geminin yükünü, rotasını takip ederek kontrol merkezini bilgilendirecek. Bu sayede, Türk karasularına giren tüm gemilerin bilgilerine önceden ulaşılacak, kontrol dışı bir duruma anında müdahale edilebilecek.

  Yeni sistem, özellikle İstanbul Boğazı’nda gemi kazalarının önüne geçilebilmesini de sağlayacak.