Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Kara Delik Fotoğrafı ve Türk Bilim İnsanı Katkısı

  Kara delik fotoğrafı, Türk bilim insanı Prof. Dr. Ehtiyar Oğuz Oktay’ın katkılarıyla gerçekleşti. Kara deliklerin gizemli dünyasına Türkiye’den ışık tutuluyor.

  Kara delik fotoğrafı, Türk

  Herkesin yakından takip ettiği kara delik fotoğrafı dünya tarihinde ilk defa bu kadar yakından görüntülendi. Kara delik fotoğrafını çeken ekipte yer alan Türk bilim insanı, 10 Nisan tarihinde Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA tarafından açıklanan ve 8 teleskoptan toplanan verilerle oluşturulan kara delik fotoğrafının elde edilmesinde Türkiye’yi de ilgilendiren bir konunun olduğu ortaya çıktı.

  Prof. Dr. Feryal Özel Kimdir?

  Prof. Dr. Feryal Özel Kimdir?

  NASA tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında kara deliğe ait gölge büyüklüğünün ölçülmesi ve Albert Einstein’ın görelilik teorisine ait çalışmalarını, EHT gözlemleri ile değerlendirip elde edilen sonuçlarla karşılaştıran Modelleme ve Analiz Çalışma Grubu’nun başında görev alan ve aynı zamanda Stephan Hawking ile de bazı çalışmalar yapan Türk bilim insanı Prof. Dr. Feryal Özel, Arizona Üniversitesi’nde astronomi ve astrofizik profesörü. Aynı zamanda EHT Bilim Konseyi Üyesi olarak da görev yapmakta.

  Prof. Dr. Feryal Özel’in Eğitim ve Kariyeri

  Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, 1996 yılında Columbia Üniversitesi’nde Fizik ve Uygulamalı Matematik eğitimi alan Özel, üniversiteden Yüksek Onur Derecesini alarak okul ikinciliği ile mezun oldu. Prof. Özel 1997 yılında Kopenhag “Niels Bohr Institute”‘de fizik alanında yüksek lisansını bitirdikten sonra 2002 yılında Harvard Üniversitesi’nde astrofizik üzerine doktorasını tamamladı. Daha sonrasında aynı yıl içerisinde NASA İleri Araştırmalar Enstitüsü’nde görev yaptı. 2003 yılında dünyanın en tanınmış bilim insanlarının bulunduğu “Büyük fikirler” listesinde yer alan Feryal Özel, 2005 yılında profesör oldu. Dünya basınında aldığı birçok ödül, takdir ve burs ile kendinden bahsettiren, evli ve iki çocuk annesi Özel, halen Arizona Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürmekte.