Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  İsrail’in Ay’a İniş Denemesi Başarısız Oldu!

  İsrail’in Ay’a iniş denemesi başarısız oldu! İsrail’in ay misyonu hüsranla sonuçlandı. Detaylar için hemen tıklayın!

  İsrail'in Ay'a iniş denemesi

  Dünyanın uydusuna indirme girişimi sırasında İsrail’in kendi üretimi olan ve Beresheet (Başlangıç) ismi verilen insansız uzay aracıyla bağlantı kesildi. Ay’ın yüzeyine doğru inişe geçtiği sırada Beresheet’in motorunun arızalandığı belirtilirken, uzay aracının Ay’ın yüzeyine çarptığı tahmin ediliyor.

  Girişimin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Ay’a insansız uzay aracı gönderme denemelerini sürdüreceklerini ve İsrail’in iki ya da üç yıl içerisinde bunu başaracağına inandığını söyledi.

  Beresheet’in Özellikleri

  Beresheet'in Özellikleri

  • Beresheet, ABD’li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX’e ait Falcon 9 roketiyle 21 Şubat’ta Florida’daki Cape Canaveral’dan fırlatılmıştı.
  • Çamaşır makinesi büyüklüğündeki uzay aracının ağırlığı 585 kilogramdı ve içinde yüzlerce dijital dosyanın yüklendiği madeni para büyüklüğünde bir kapsül bulunuyordu.
  • Uzay aracı “Beresheet”in Ay’a inişi başarılı olsaydı İsrail; ABD, Rusya ve Çin’den sonra Ay’a uzay aracı indiren dördüncü ülke olacaktı.
  • Bağışçılar tarafından finanse edilen uzay aracının maliyeti 100 milyon doları bulmuştu.

  Bu dosyalarda İsrail’e ait ulusal semboller ve bazı kültürel materyaller yer alıyordu.

  İsrail’in Ay’a Beresheet ile gerçekleştirdiği iniş denemesi, uzay keşif çalışmaları açısından önemli bir adımdı. Başarısızlıkla sonuçlanmış olmasına rağmen, İsrail’in gelecekte yapacağı denemelerle bu hedefe ulaşabileceği umuluyor.