Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  İşlemci Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  İşlemci alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilmeniz gereken her şey burada! İşlemci seçerken performans, uyumluluk ve bütçe gibi faktörleri göz önünde bulundurun.

  İşlemci alırken dikkat edilmesi

  İnternet üzerinden veya fiziki olarak masaüstü işlemci alırken farklı ürün çeşitleriyle karşılaşabilirsiniz. CPU’ların üç farklı çeşidi bulunuyor: kutulu (normal), tray (tepsi) ve WOF (fansız). Her üçü de aslında aynı ve aralarında büyük farklar yok. Neyin ne olduğunu anlamak oldukça önemli. Bugün veya gelecekte bir CPU alırken kafanız karışabilir. Gelin beraber perakende satışa çıkan üç ayrı CPU tipinin detaylarına bakalım.

  İşlemci Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Kutulu İşlemciler

  Kutulu İşlemciler

  Bu geleneksel olarak satışa sunulan, varsayılan olarak ambalajıyla ve varsa soğutucusuyla gelen seçenek. Standart olarak çipler kutulu olarak gelir ve her yerde bulunabilir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu işlemciler orijinal kutusuyla birlikte geliyor. Ayrıca AMD veya Intel uygun gördüyse stok soğutucu da kutunun içinden çıkacaktır.

  İşlemci Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Tray İşlemciler
  Tray bildiğiniz gibi “tepsi” anlamına geliyor. Yani işlemciler bir tepsi halinde toplu şekilde alınıyor ve tekli olarak müşterilere satılıyor. Bu şekilde satılan ürünlerin soğutucusu bulunmasa da bazen perakendeciler başka yollarla soğutuculu şekilde satışa sunabiliyor. Tray CPU’lar çok yüksek hacimlerde doğrudan üreticilere ve bazı durumlarda perakendecilere satılır. Toplu olarak gönderildikleri ve doğrudan hazır OEM PC’lere yönelik olarak hazırlandığı için ihtişamlı ambalajları olmaz.

  • İkinci El İşlemci Alınır mı? Nelere Dikkat Edilmeli?

  Kutusuz İşlemciler
  Without a Fan, yani WOF adından da anlayabileceğiniz gibi kutusuz işlemciler için kullanılıyor. Intel ve AMD, genellikle üst seviye modeller olmak üzere bazı işlemcilerini stok soğutucudan yoksun olarak satışa sunuyor. Üst sınıf işlemci alanlar zayıf stok soğutucuya değil, farklı şirketler tarafından üretilen daha performanslı soğutucuya güvenmeli.