Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  İnternet Şirketlerine Uyarı: İngiltere Hükümeti Zararlı İçeriklere Karşı Harekete Geçiyor

  İngiltere hükümeti, zararlı içeriklere karşı önlem alıyor! İnternet şirketleri dikkat! Yeni düzenlemeler ve uyarılar geliyor. Detaylar için tıklayın.

  İngiltere hükümeti, zararlı içeriklere

  İngiltere Hükümetinden İnternet Şirketlerine Uyarı

  İngiltere hükümeti, internet üzerinden yayılan “çocuk istismarı veya terör propagandası” gibi “zararlı içeriklerin” engellenmesi konusunda gerekli adımları atmayan sitelere para veya engelleme cezası verilmesi için hazırlık yapıyor. Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı (DKMS) ile İçişleri Bakanlığı, bağımsız bir denetleyici kurumun teknoloji şirketleri için bir kılavuz hazırlamasını önerdi.

  Yasa Tasarısında Öngörülen Adımlar

  • Bağımsız bir denetleyici kurul oluşturularak internet şirketleri için bir kurallar kılavuzu hazırlanması
  • Bu kurula yaptırım yetkisi verilerek kuralları ihlal eden şirketlere ceza verilmesi
  • Denetleyici kurulun, internet şirketlerinin yöneticilerine para cezası verme ve kuralları ihlal eden siteleri engelleme yetkisiyle donatılması

  Zararlı İçerik Tanımı ve Kapsamı

  İnternet üzerinden yayılan zararlı içerikler kapsamına giren konular yasalarla çerçevesi çizilmiş şu alanları kapsıyor: Terör propagandası, çocuklara yönelik cinsel istismar, tehdit ve intikam amaçlı pornografi, nefret suçları, taciz ve yasa dışı maddelerin satışı. Ayrıca yasal tanımı daha belirsiz olan “trolleme”, yalan haber ve yanlış bilgi yayma, sanal zorbalık gibi davranışları da içerebilir.

  Sosyal Medya Platformlarına Yönelik Önlemler

  Sosyal Medya Platformlarına Yönelik Önlemler

  • Sosyal medya şirketlerinin, intihar ve kendine zarar vermeyi öven içeriklere karşı önlemler alması gerektiği vurgulanıyor.
  • Kurallar Facebook, Twitter, Google’ın yanı sıra, Snapchat gibi mesajlaşma servisleri ile bulut depolama servislerine de uygulanacak.
  • Yasa tasarısı, yalan haberlerin yayılmasını önlemek üzere sosyal medya ağlarının haber doğrulama görevini üstlenecek personel almasını ve meşru haber kaynaklarını öne çıkarmasını öngörüyor.