Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Gençlerde evlilik korkusu nasıl yenilir?

  Evlilik ve bağlanma ile ilgili güçlü ve önemli bir endişe durumu yaşanması olan gametofobinin, kolay bir fobi olarak görülse de sonuçları bakımından yıkıcı olduğunu vurgulayan Medicana Sıhhat Kümesi Psikoloji Bölümü’nden Psikolog Rabia Bağcı, “Basit fobiler belirli bir odağa sahiptir fakat gametofobisi olan bireylerde hiç kalıcı bağ kuramama durumu oluşur ve bu da fobik insanların hayatını etkiler” dedi.

  Evlilik ve bağlanma ile

  Genel olarak fobiler günlük ömrü olumsuz olarak etkiliyor. Psikologlara nazaran literatüre girmiş 400 farklı fobi çeşidi olduğunu söyleyen Medicana Konya Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Psikolog Rabia Bağcı, son vakitlerde gametofobi yani evlilik dehşetinin süratle yayıldığına dikkat çekti.

  “Gametofobi bayanlarda daha çok görülür”

  Fobi, bir şeye karşı duyulan endişenin, bireyin gündelik ömrünü negatif istikamette etkilemesi durumu olarak tanımlanırken, 6 ay yahut daha uzun vadeli yaşanan bu durumlar fobi olarak kabul ediliyor. Bilhassa gametofobinin bütün hayatı olumsuz etkileyebileceğini söyleyen Psk. Rabia Bağcı, “Gametofobi olanlar, bağ devam ederken çok kaygılanma yaşayabilir ve bitmesi konusunda ağır evhama sahip olabilirler. Bağlantıyı birdenbire bitirme, insanlardan uzaklaşma yaşanabilir” biçiminde konuştu.

  Evlilik korkusu ve bağlanmanın genel sebebinin geçmişteki travmalardan kaynaklı olduğunun düşünüldüğünü, aslında bireyin kendisi için bir cins muhafaza kalkanı oluşturması durumu olduğunu tabir eden Psk. Rabia Bağcı, gametofobinin birçok sebebi olabileceğini söyledi. Ekseriyetle bayanlarda erkeklere oranla daha fazla gametofobi görüldüğünü söyleyen Psk. Rabia Bağcı, şöyle devam etti:

  “Fobik bireyler, irtibatı berbat olan ebeveynler ile geçmiş çocukluk yaşantılarına sahipse kaçınma, korkma üzere ya da ebeveynleri iletişimsel ve ilişkisel manada çok memnun bir evlilik sürdürüyor ise kendilerinin bu kadar keyifli olamayacağı üzere niyetler ile dert yaşayabilirler. Birden fazla ailenin evlilik sürecine girmek isteyen yahut girmiş olan çocukları için klâsik ya da dini baskıları sonucunda da gençler kaygılanabilir ve bu durumu yaşayabilir.”

  Evlilik korkusu yaşayan bireylerde farklı cins fobilerin de görüldüğü bilgisini veren Psk. Bağcı, bu fobileri; Filofobi (aşk korkusu), Genofobi (cinsel ilişki/yakınlık korkusu), Pistanthrophobia (başkalarına güvenme yahut sevdiğin biri tarafından incinme korkusu) diye sıraladı.

  Gametofobi tedavisi nasıldır

  Gametofobi teşhisi için özel bir test olmadığını, tedavisi için gerçek teşhisin gerekli olduğunu vurgulayan Psk. Rabia Bağcı, “Teşhis çarçabuk konulamaz. Bireyle görüşme sağlanır ve varsa öbür fobiler sorulur. Teşhis için kesinlikle olması gereken durumlar vardır. Bunlar; ani anksiyete tepkileri, toplumsal ve şahsî omurların farklı alanlarında sonların olması, çok meşakkat üzerine duyulan dehşete direnmek yahut kaçınmak üzere. Bu durumlar en az 6 aydır mevcut ise ve bunlar OKB yahut toplumsal anksiyete bozukluğu üzere farklı problemlerden kaynaklanmıyor ise fobi teşhisi konulabilir. Gametofobinin yanı sıra ona eşlik eden depresyon ve anksiyetenin yaşanması durumunda, bireyin günlük ömründe aksatıcı meseleler yaşamaması için ilaç tedavisi gerekebilir. Gametofobinin tedavi edilebilmesi fakat bir uzman tarafından dayanak alınarak sağlanabilir” diye konuştu.