Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Gayrimenkul Alım-Satımında Vergisel Yükümlülükler

  Gayrimenkul alım-satımı yaparken vergi yükümlülüklerini bilmek önemlidir. Bu içerikte gayrimenkul alım-satımında vergisel yükümlülükler hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

  Gayrimenkul alım-satımı yaparken vergi

  Gayrimenkul alım-satımı sürekli yapılan bir işlem olmadığı için, birçok kimse bu alım satım işleminde yasal sorumluluklar nelerdir bilemez. Vatandaşlarımızın sahip olduğu gayrimenkullerin ticari amaç gütmeksizin alım satımında iki türlü vergisel yükümlülük doğmaktadır.

  Gayrimenkul Alım-Satımında Tapu Harcı

  Gayrimenkul alım-satımında alan ve satan yönünden ayrı ayrı olmak üzere Harçlar Kanununa göre tapu harcının ödenmesi gerekmektedir. Gayrimenkul alım-satım işlemlerinde tapu harcını, taşınmazı devreden ve devralanın ayrı ayrı ödemesi gerekmektedir. Tapuda yapılan gayrimenkul devir ve iktisaplarında beyan edilen devir ve iktisap bedelinin gerçek durumu yansıtmadığının veya emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiğinin tespit edilmesi halinde, eksik ödenen harç %25 vergi ziyaı cezası ile birlikte alıcı ve satıcıdan alınacaktır.

  • Tapuda yapılan gayrimenkul devir ve iktisaplarında beyan edilen gerçek devir ve iktisap bedeli üzerinden binde 20 oranında tapu harcı alınır.
  • Beyan edilen gerçek bedelin emlak vergisi değerinden az olması durumunda, tapu harcı emlak vergisi değeri üzerinden hesaplanır.
  • Alıcı ve satıcılar tapuda gerçek bedeli beyan etmeli ve eksik ödeme riskinden kaçınmalıdır.

  Gayrimenkul Elden Çıkarılmasında Değer Artışı Kazancı

  Arazi, bina, madenler, taş ocakları gibi gayrimenkullerin iktisap tarihinden başlayarak 5 yıl içerisinde elden çıkarılmasından doğan kazançlar değer artışı kazancı olarak vergilendirilir. Değer artışı kazancı istisna tutarı her yıl için belirlenmektedir. Gayrimenkul elden çıkarılması durumunda, elde edilen kazanç değer artışı kazancı olarak vergilendirilir.

  • Gayrimenkulün elden çıkarılması durumunda 5 yıl içinde elde edilen kazançlar değer artışı kazancı kapsamında vergilendirilir.
  • Değer artışı kazancı istisna tutarı her yıl için belirlenmektedir ve aşıldığında vergilendirme yapılır.
  • Mülkün tapuya tescil tarihi iktisap tarihi olarak kabul edilir ve 5 yıl içinde elden çıkarılması durumunda vergilendirilir.