Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Endüstri 4.0 ve Akıllı Hesaplama Teknolojileri

  Endüstri 4.0’nın önde gelen konularından biri olan akıllı hesaplama teknolojileri, üretim süreçlerinde verimliliği artırmak ve maliyetleri azaltmak için kullanılan yenilikçi çözümler sunmaktadır.

  Endüstri 4.0'nın önde gelen

  Endüstri 4.0: İnsan Gücünden Akıllı Üretim Teknolojilerine

  Dünya şu anda dördüncü endüstri devrimini yaşamakta. Endüstri 4.0 da denilen bu süreç, yapay zeka, nesnelerin interneti, biyomühendislik ve 5G gibi teknolojilerin kullanılarak, akıllı ve kendini yönetebilen üretim teknolojileri kullanılmasını ifade ediyor. Önceki üç endüstri devrimi için mihenk taşları olan buhar gücü, elektrik ve robotik üretime nazaran endüstri 4.0’ın en büyük farkı, insan gücünün üretim araçlarından, bu araçların nasıl planlanacağına ve programlanmasına kaydırılmış olması.

  Huawei Akıllı Hesaplama ile Bilgi İşlem Sektörünü Değiştiriyor

  Huawei Akıllı Hesaplama ile Bilgi İşlem Sektörünü Değiştiriyor

  Endüstri 4.0 ile bilgi işlem sektöründe de bir devrim yaşanıyor. Büyük ve orta ölçekli ana bilgisayarlar ile başlayan bilgi işlem sektörü, veri merkezleri ve x86 mimarisinin yaygınlaşması ile genel kullanıma dayalı bir hale geldi. Günümüzde ise bu durum Birbiriyle entegre her türlü senaryoyu sağlayabilen devamlılığı hedefleyen sistemler ile bilgi işlem sektöründe akıllı hesaplama devri başlıyor.

  IDC‘nin 2018 yılı başında yayınladığı “Cloud and AI Adoption” araştırmasında, araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 4’ünün yapay zekalı uygulamalar kullandığı görülüyor. Huawei global endüstri (Global Industry Vision) tahminlerine göre 2025 yılında bu oran yüzde 86 seviyesine çıkacak.

  • Bulut ve yapay zeka uygulamaları, uzun zamandır gündemde olan ve işlemci gücünün gelişimi konusunda kerteriz alınan Moore yasası geçerliliğini kaybediyor.
  • Huawei, hata ayıklama ve yönetim, hesaplama, depolama ve ağ alanlarında ürettiği yapay zeka destekli çipler ve yalnızca x86 değil, ARM mimarilerine sunduğu destek ile, Endüstri 4.0’un ihtiyaç duyduğu üçüncü nesil akıllı hesaplama devriminin donanım ihtiyacını tüm bilgi işlem sistemlerinde uçtan uca destekliyor.

  Yapay zeka uygulamalarında yüksek enerji tasarrufu ve performans sunan Da Vinci mimarisi ile geliştirilen Ascend 310/910 çipleri, PCIe NVMe ve SAS mimarilerini birleştirebilen akıllı algoritmalara sahip Hi1812 depolama yönetim çipi, Ethernet ve fiber bağlantıyı tek yapıda birleştiren Hi1822 çipi ile desteklenip, sistemdeki tüm hatalar Hi1710 çipi ile ayıklanıyor.

  ARM-tabanlı sunucular söz konusu olduğunda Huawei, İlk 7nm işlemci, 48 veya 64 çekirdekli, 2,6 GHz hızındaki Kupeng 920 işlemcisi ile şimdiye kadar görülmüş en yüksek yapay zeka uygulama başarımına imza atıyor.

  Konuyla ilgili olarak Huawei Intelligent Computing Yardımcı Direktörü Özkan Gümüş, “Önümüzdeki 5 yıl yapay zekanın kompleks gereksinimlere çözüm olacağı, 5G, IOT ve biyomühendislik teknolojilerini sıklıkla duyacağımız bir dönem olacak. Huawei Intelligent Computing, geleneksel X86 ürün ailesi ve yeni nesil yapay zeka ürün ailelerimiz ile bu teknolojilerin donanım katmanını oluşturacağız. Donanım ürünlerimize ek olarak SAP HANA, büyük veri, Microsoft Azure Stack ve HPC (yüksek performanslı hesaplama) çözümlerimiz ile birlikte partnerlerimizle iş birliğine hazırız” açıklamasını yaptı.