Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Denize giren çocuğunuzun bedeninde bu belirti varsa ‘skolyoz’ olabilir!

  Uzmanlar, omurganın ‘S’ ve ‘C’ halinde eğriliğine neden olan skolyozun erken teşhisinde, ebeveynlerin denize giren çocuklarının bedenlerini yeterli gözlemlemelerinin epey kıymetli olduğunu söyledi.

  Uzmanlar, omurganın ‘S’ ve

  Antalya Memorial Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Bozduman, Dünya Skolyoz Farkındalık Ayı nedeniyle bilgilendirmelerde bulundu. “Radyolojik olarak 10 derecenin üzerinde bir eğrilik tespit edilmesi durumunda skolyoz tanısı konulur” diyen Bozduman, en sık görülen kümenin ergenlik çağında olduğuna dikkati çekti, bu durumu da ailelerin çoğunlukla gözden kaçırdığına işaret etti.

  “En sık ergenlikte görülüyor”

  Türkiye’de skolyoz görülme sıklığının yüzde 1 ila 3 ortasında bölgesel olarak değiştiğini aktaran Bozduman, “En sık ergenlikte görülüyor. Çoklukla bu çocukları aile tabipleri ya da vücut eğitimi öğretmenleri aileleri uyararak bize gönderiyor. En sık semptomu omuz dengesizliği ve kolları ile beden ortasında asimetrinin olması” dedi.

  Omurga ‘S’ ve ‘C’ halini alıyor

  Skolyoz sonucu S ve C biçiminde eğrilikler oluştuğunu tabir eden Bozduman, “Omurga bel ya da sırt bölgesinden eğrildiği vakit ikincil olarak onu kompanse etmek için bir eğrilik daha oluşur. Bu eğrilik ‘S’ halini alır. Aslında sorun bir bölgedeyken, ilerleyen yüklemelerle iki bölgeye taşmış olur. ‘C’ eğriliklerde ise bu kompansasyon düzeneği çalışmaz, hasta bir tarafa kaykılarak gelir” diye konuştu.

  Tedavi yöntemleri

  Bozduman, skolyoz tedavisine ait ise, “İlk değerlendirilmesinin akabinde gerekli radyolojik tetkikleri yaparak teşhisini koyup tedavisini seçiyoruz. Tedavi yaşa ve dereceye nazaran değişir. Küçük yaşlarda sıklıkla fizik tedavi ve korse tedavisi üzere yolları tercih ediyoruz ancak aşikâr bir derecenin üzerine çıkan aşikâr yaş kümelerine özel cerrahi prosedürler uygulayabilmekteyiz” tabirlerini kullandı.

  “Denize girerken çocuklarınızın bedenini gözlemleyin”

  Skolyozda erken teşhisin kıymetine işaret eden ve aileleri bu bahiste uyaran Bozduman, “Antalya’mız tatil kenti olduğu için, çocuklarımızı bedenleri çıplakken görme bahtımız artıyor. Burada ailelerin dikkatli bir müşahedesi erken teşhis ve tedavi birçok çocuğu ameliyat olmaktan kurtaracaktır. Bunun için ailelerin gözlemlemeye dikkat etmesi gerekiyor. Çocukları denize girerken omuz ile kürek kemiklerinin düzeyleri eşit mi, kolları bedenleri ortasındaki asimetri var mı, kalça istikrarları simetrik mi diye gözlemlemeleri ve bir fark ettikleri vakit kesinlikle ortopedi ve travmatoloji uzmanına görünmeleri gerekiyor” dedi.