Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Boğaziçi Üniversitesi Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 Platformu Toplantısı

  Boğaziçi Üniversitesi Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 Platformu Toplantısı, geleceğin teknolojileri ve endüstri 4.0 uygulamaları hakkında bilgi ve deneyim paylaşımını sağlayacak bir etkinliktir.

  Boğaziçi Üniversitesi Dijital Dönüşüm

  Boğaziçi Üniversitesi Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 Platformu tarafından düzenlenen Robotik konulu toplantıda, dünya çapında yapılan çalışmalar detaylı olarak ele alındı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Boğaziçi Üniversitesi Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 Platformu Başkan Yardımcısı Sertaç Yerlikaya, üniversitenin KOBİ’lerin dijital dönüşümüne yönelik sağladığı katkılardan bahsetti. Ayrıca, yeni teknoparkları BUDOTEK’te Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 Platformu olarak yer alacaklarını vurguladı.

  Robotik Alanındaki Gelişmeler

  Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği öğretim üyesi Prof.Dr.Işıl Bozma, toplantıda dünyadaki ve Türkiye’deki robotik alanındaki çalışmaların son durumunu katılımcılarla paylaştı. Bozma, robot nüfusunun hızla arttığını ve önümüzdeki yıllarda robotların hayatımızın her alanında daha fazla kullanılacağını belirtti. Ayrıca, Türkiye’deki robot kullanımı hakkında da bilgi verdi ve robotların insan yaşamına entegre olacağına dikkat çekti.

  Prof. Bozma’nın verdiği bilgilere göre:

  • 2015 yılında dünya genelinde 1.5 milyon robot bulunmaktaydı.
  • 2019’da bu rakam yüzde 12 artarak 2.5 milyona ulaştı.
  • Türkiye’de 10 bin kişiye düşen robot sayısı 18 iken, Asya’da bu rakam 550’dir.
  • Türkiye’de toplam 8 bin robot endüstriyel alanda kullanılmaktadır.

  Yumuşak Robotlar ve Endüstriyel Uygulamaları

  Yumuşak Robotlar ve Endüstriyel Uygulamaları

  Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Evren Samur, günümüzde silikon, plastik, kumaş gibi malzemelerle yapılan yumuşak robotların artan popülerliğine değindi. Samur, endüstriyel robotların sınırlı kullanım alanlarına karşın yumuşak robotların sağlık, arama kurtarma gibi alanlarda daha fazla kullanılmaya başlandığını belirtti. Ayrıca, gıda endüstrisinde kullanılacak yumuşak robot projesi üzerinde çalıştıklarını da paylaştı.

  Prof. Samur’un vurguladığı noktalar:

  • Yumuşak robotlar malzeme alanındaki gelişmelere bağlı olarak farklı alanlarda kullanılmaya başlanmıştır.
  • Endüstriyel robotların aksine yumuşak robotlar insanlarla birlikte çalışabilecek biçimde tasarlanmıştır.