Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Biyosensör Teknolojisiyle Glokomun Erken Teşhisi Sağlanacak

  Biyosensör teknolojisiyle geliştirilen yenilikçi yöntemler sayesinde glokom hastalığının erken teşhisi artık mümkün! Sağlığınızı korumak için bu teknolojiyi yakından takip edin.

  Biyosensör teknolojisiyle geliştirilen yenilikçi

  Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü tarafından geliştirilen biyosensör teknolojisinin pazara transferi için kurulan GlakoLens, kontak lens üzerinde entegre edilen tasarımıyla açık-açılı glokomun en büyük sebebi olan göz içi tansiyonunun seyrini ve kontrolünü sağlayacak.

  Glokom: Görme Kaybının Sinsi Tehlikesi

  Dünya genelinde yaklaşık 70 milyon insanın glokom hastalığına yakalandığı ancak bunların yarısından fazlasının hastalıklarının farkında olmadığı belirtiliyor. Önleyici hekimlik anlayışıyla geliştirilen GlakoLens, glokom hastalığı öncesinde hastanın göz içi tansiyonunun seyrini takip ederek erken teşhis imkanı sunacak.

  GlakoLens: Teknolojiyle Gelişen Sağlık Çözümleri

  GlakoLens: Teknolojiyle Gelişen Sağlık Çözümleri

  GlakoLens projesi, kontrolsüz göz içi basıncının yol açtığı glokomun ilerlemesini engellemeyi hedefliyor. Geliştirilen kontak lens, gece boyunca bile ölçüm yapabilme özelliği sayesinde doktorlara hastalarının durumu hakkında daha detaylı ve doğru bilgiler sunacak. Bu sayede kişiye özel tedavi yöntemleri geliştirilmesine olanak sağlayacak.

  • Geliştirilen cihaz, günlük faaliyetler sırasında veri toplama imkanı sunarak daha nötr sonuçlar elde edilmesini sağlayacak.
  • GlakoLens’in sertifikasyon süreçlerinin tamamlanması için klinik deneyler ve belgelendirme çalışmaları önem taşıyor.
  • Biyosensör teknolojisi, gelecekte yara iyileşmesi ve enfeksiyon takibi gibi sağlık alanlarında da kullanılabilecek.