Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Akıncı’dan Antep Fıstığı üreticilerine uyarı!

  Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Lideri Mehmet Akıncı, Antep fıstığı hasat dönemi öncesi yaşanabilecek mümkün hırsızlık olaylarına karşı uyarlarda bulundu.

  Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim

  Akıncı, çiftçinin bir yıllık emeğinin ve alın terinin karşılığı olan eserinin çalınmaması için güvenlik önlemlerinin daha da artırılmasına yönelik kolluk kuvvetleri nezdinde teşebbüslerde bulunduklarını açıkladı.

  TEDBİRİNİZİ ALIN

  Antep fıstığının Gaziantep’in en kıymetli tarım eserlerinin başında geldiğini kaydeden GTB Başkanı Akıncı, yaptığı açıklamada şu tabirlere yer verdi:“Şehrimizde yaklaşık 1,4 milyon dekar tarım toprağında Antep Fıstığı üretimi yapılmakta. Binlerce ailemiz direkt ve dolaylı olarak geçimini ‘Yeşil Altın’ Antep fıstığından sağlamakta. Üreticisine kıymetli bir gelir kaynağı oluşturarak, ülke iktisadına ve istihdama katkı sağlayan Antep fıstığında hasat devrinde yaşanan problemlerin başında maalesef eser hırsızlığı olayları gelmekte. Yerleşim alanlarından uzak fıstık bahçelerinde geceleri güvenliğin tam olarak sağlanamamasından ötürü yaşanan hırsızlık olaylarında çiftçinin bin bir emek ve zahmetle yetiştirdiği eseri kısmından çalınmakta. Bu üzücü durum üreticiyi maddi ve manevi manada güç durumda bıraktığı üzere eser hırsızlığından endişelenen öteki çiftçilerinde erken hasat yapmalarına sebebiyet vermekte. Son yıllarda gerek güvenlik güçlerimizin özverili çalışmaları gerekse de çiftçilerimizin kendi imkanlarıyla aldığı önlemler sayesinde hırsızlık olaylarında bir düşüş görülse de bu hususta çiftçi mağduriyetlerinin büsbütün ortadan kalkması gerekmekte. Bu noktada borsamız 1 Nolu Antep Fıstığı Meslek Komitesinden gelen üye talepleri doğrultusunda hırsızlık olaylarının engellenmesine yönelik çalışmalarımıza dönem öncesinden başladık ve ilgili makamlarımız nezdinde tüm önlemlerin alınması için teşebbüslerde bulunduk.”

  GECE DEVRİYELERİ SIKLAŞTIRILMALI

  Antep fıstığında yeni hasat devrinin Gaziantep’te temmuz ayı ortalarından itibaren başlamasının beklendiğini aktaran Akıncı, “Çiftçilerimizin olası hırsızlık olaylarından ziyan görmemesi için yaptığımız teşebbüslerde, ilgili kolluk kuvvetlerimiz tarafından fıstık bahçelerinin ağır olarak bulunduğu bölgelerde güvenlik tedbirlerinin arttırılmasını, gece devriyelerinin sıklaştırılmasını ve kırsal alanlardaki giriş çıkışların dönem boyunca denetim altında tutulmasını talep ettik. Bunların yanı sıra borsa olarak daha evvelki yıllarda güvenlik güçlerimize foto kapan dayanağı sağlamıştık, bu ve buna benzeri teknolojik nezaret ağlarının daha geniş alanlarda yaygınlaştırılmasının caydırıcılık açısından faydalı olacağı kanaatini taşıyoruz” dedi.

  İHBARDA BULUNUN

  Ürün hırsızlığı olaylarının önüne geçilmesi noktasında üreticilere ve tüccarlara da büyük sorumluklar düştüğünü vurgulayan Akıncı, Antep fıstığı ticareti yapan esnafın kuşkulu görülen şahıslardan eser almamalarını ve bir olumsuzluk durumunda ise Jandarma ve Polisi arayarak ihbarda bulunmalarını istedi.

  Ürün hırsızlıklarının önlenmesinde çiftçiler ortasında iyi bir iş birliği ve sağlam bir dayanışmanın kurulmasının da ehemmiyetine dikkat çeken Akıncı, çiftçilerin kendi bahçelerinde aldıkları güvenlik önlemlerinin yanı sıra ani bir durum karşısında komşu çiftçileri uyarmaları ve muhtarlıklar aracığıyla geniş bir bağlantı ağı kurmalarının da güvenlik açısından son derece faydalı olduğunu kelamlarına ekledi.