Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Adıgüzel: Fındık Fiyatı En Az 150 TL Olmalı

  CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, çay ve buğday siyasetinden yola çıkarak fındıkla Erdoğan’ı çok sert bir lisanla uyardı. “Size Ordu ve Giresun’un meydanlarını dar ederiz” dedi.

  CHP Ordu Milletvekili Dr.

  Adıgüzel, fındıkla ilgili şunları söz etti:

  “17 TL’ye maliyeti olan çaya 17 TL taban fiyat verdiler. Yaş çaya %54 artırım verdiler. TÜİK’e nazaran enflasyon %75, aslında bunun altında kaldın. Pekala kuru çaya kaç artırım geldi? %127. Yani marketten biz alırken %127 artırımla alıyoruz. Neden yaş çaya %54? Yani üretici kazanmıyor. Ortacılar kazanıyor.

  Dışarıdan aldığın dolarla dışarıdan besin alıyorsun

  Aynı şey buğdayda da geçerli. Ülkemiz buğday kültürü ile yoğurulmuş bir ülke. Çorum Hattuşa’da büyük çömleklerin tabanında buğday fosilleri çıktı. Başta hattuşa lisanını çözememişler sonra “ekmek yiyeceksiniz su da içeceksiniz” cümlesinden çözmüşler. Atatürk, Cumhuriyet periyodunda enstitü kurmuş. Yurt dışına gönderdiği bireylere nerede buğday üretelim diye sormuşlar. Eskişehir civarı deyince “oralar çok kıraç orada yetişir mi?” sorusuna “esas burada yetişir” diyen kim biliyor musunuz? Soyadını da Kıraç sözünden alan İnan Kıraç’ın babası. Bu türlü bir coğrafyada geçen yıl 12 milyon ton buğday üretmişken Bu yıl 3.5 milyon ton alacağım diyorsunuz. Üreticiye diyorsun ki sen üretme geri kalanını ithal edeceğim. Dışarıdan aldığın dolarla dışarıdan besin alıyorsun.

  Maliyetin altında fındık fiyatı açıklayacaklar

  Dünyanın en çok fındık üretilen ülkesinde maliyetinin altında taban fiyat açıklayacaklar. Geçen yıl 84 TL verildi. Enflasyon oranını ekleseniz 147 TL olması gerekir. TMO geçen yılın fındığını Bir hafta evvel 130 TL’den sattı. En az 150 TL olması gerekir. Ben buradan uyarıyorum. Sayın Erdoğan eğer çayda ve buğdayda yaptığını fındıkta da yapmaya kalkarsan sana Ordu ve Giresun’un meydanlarını dar ederiz.

  Fındık 8 milyon kişiyi etkiliyor

  Gidecek öbür ülkemiz yok, öbür geçim kaynağımız da yok. 500 bin üretici, aileleri ile 2 milyon insan, fındıktan geçinen 8 milyon insan, yani Türkiye’deki en büyük tarım bölümü olarak söylüyoruz, tarım ihracatımızın 1 kalemi olan fındık bölümü ismine söylüyoruz; çayda ve buğdayda yaptığını fındıkta da yapmaya kalkarsan sana Ordu ve Giresun’un meydanlarını dar ederiz.” Haber merkezi