Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  5G Standartlaşması ve Uygulamaları

  5G standartlaşması ve uygulamaları hakkında güncel bilgileri bu içerikte bulabilirsiniz. Mobil iletişim teknolojilerindeki en son gelişmeleri keşfedin ve 5G’nin getirdiği yenilikleri öğrenin.

  5G standartlaşması ve uygulamaları

  NTV’nin haberine göre; Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, yaptığı açıklamada, 5G ile ilgili standartlaşma çalışmalarının bitmeden ilk ürünlerin ortaya çıkmaya başladığını belirtti. Dünya nüfusunun üçte birinin 4G’ye erişim sağladığını ifade eden Sayan, 5G’nin sadece iletişim alanında değil, tüm sektörleri çok yakından etkileyecek bir teknoloji olduğunu aktardı.

  5G Kullanımı ve Türkiye’nin Konumu

  Sayan, 5G’nin standartlaşmasıyla ilgili çalışmaların 2016 yılında başladığını hatırlatarak, “Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla 4,5G yetkilendirmesini yaparken 5G’ye uygun bir yetkilendirme rejimi izledik ve frekansları tahsis etmiş olduk. Dünyada 5G’yi kullanan ilk 10 ülkeden birisi olacağımızı çok net bir şekilde söyleyebiliriz.” dedi.

  5G’nin Sektörlere Etkileri

  Otonom araçlar, uzaktan sağlık kontrolü, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve yapay zeka uygulamalarının 5G ile yeniden şekilleneceğine dikkati çeken Sayan, 5G’nin en büyük özelliğinin bütün sektörleri çok yakından etkileyecek olması olduğunu vurguladı.

  5G Altyapı ve Gelecek Vizyonu

  5G Altyapı ve Gelecek Vizyonu

  Sayan, bakanlık olarak 5G ile ilgili altyapının sağlıklı bir şekilde oturmasını sağlamak amacıyla hazırladıkları “5G ve Ötesi Beyaz Kitap’ın lansmanını yaptıklarını ve 5G Türkiye formunu oluşturduklarını belirterek, Türkiye’nin 5G teknolojisi alanında yerli ve milli imkanlarla öncü ülkelerden biri olmayı hedeflediklerini dile getirdi.